14 czerwca 2012

Jakie kryteria wyboru podzespołów mają znaczenie przy składaniu zestawu komputerowego?

No właśnie. To jest na pewno dylemat, z którym często mamy do czynienia gdy chcemy kupić nowy komputer. Wydać więcej na kartę graficzną? Na procesor? A czy warto dołożyć do lepszego RAM-u, czy dysku? Czym się kierować? Postaram się krótko omówić te zagadnienia, dzieląc problem na kilka części - w zależności od zastosowania zestawu komputerowego.


Komputer dla graczy

W zestawie dla graczy liczy się przede wszystkim karta graficzna. Należy na nią przeznaczyć najwięcej pieniędzy, ale trzeba to też zrobić z rozwagą - czasami nie opłaca się kupować 100-200 zł droższej karty ;) I nie powinno się dawać zbyt mocnej karty przy słabym procesorze (np. GTX680 do Athlona II X2).

W drugiej kolejności ważny jest procesor. Ma on kluczowy wpływ na płynność gry w sytuacjach, gdy dużo się dzieje i procesor jest mocno obciążony. Poza tymi przypadkami animacja będzie charakteryzowała się podobną płynnością na super szybkim procesorze i jednostce ze średniej półki.

Poza opisanymi wyżej podzespołami właściwie nic więcej się nie liczy. Jeśli chodzi o pamięć RAM, to ma ona minimalny wpływ na wydajność. Ważne, żeby rozmiar pamięci był odpowiednio dobrany - w tej chwili 4 GB jest wystarczające, ale jeśli chcemy mieć zapas pamięci na gry, które mają niedługo wyjść można się pokusić o 8 GB. Co ciekawe tryb Dual Channel nie jest konieczny, ale może pomóc w niektórych grach i niektórych sytuacjach (ale max. zysk to kilka procent). Standardowe taktowanie pamięci również jest wystarczające - nie ma potrzeby inwestowania w drogi RAM, bo nie przyniesie to takiego zysku jak np. dołożenie tych pieniędzy w lepszą kartę graficzną.

Płyta główna praktycznie nie ma znaczenia. No - chyba, że chcemy podkręcać procesor, wtedy powinniśmy wybrać model, który po 1. to umożliwia, po 2. posiada cechy, które pomogą w wysokim OC (duża liczba faz zasilania, radiatory na sekcji zasilania i model chipsetu, który dobrze się do tego nadaje).

Dysk twardy praktycznie też nie ma znaczenia. Jeśli weźmiemy zwykły HDD to gra będzie działać tak samo płynnie jak na SSD. Jedyna różnica będzie polegała na szybszym ładowaniu gry i jej poziomów na dysku SSD.


Podsumowując dla gracza liczy się: przede wszystkim mocna karta graficzna, potem dobry procesor, potem długo długo nic i w minimalnym zakresie pamięć operacyjna. Pozostałe elementy nie mają generalnie większego znaczenia.

Przeglądając moje comiesięczne zestawienia komputerów dla graczy zobaczycie, że trzymam się wyżej opisanych zasad ;)Komputer do biura

Tutaj sprawdzi się praktycznie każdy tani, dwurdzeniowy procesor. W tym momencie wystarczający będzie Pentium G albo nawet Celeron G530. Wydajność RAM-u nie ma tutaj większego znaczenia - nawet nie musi działać w trybie Dual Channel - wystarczy jedna kość pamięci o pojemności 4 GB dla Windows 7 i 2 GB dla Windows XP.

To co tak na prawdę jest najbardziej istotne to wydajność dysku twardego. W końcu w biurze operuje się cały czas na różnych plikach i aplikacjach, do których chcielibyśmy mieć szybki dostęp. Rekomenduję więc, żeby wybrać do zestawu dysk SSD, który niewyobrażalnie poprawi komfort użytkowania z komputera pracownikowi biurowemu. Nie musi to być super wydajny model, wystarczy jakiś zwykły, ale z dużą pojemnością - min. 128 GB.

Dobrym pomysłem jest też instalacja dwóch dysków twardych w systemie RAID 1, dzięki czemu w przypadku uszkodzenia jednego dysku nie stracimy danych.

W przypadkach, gdy pracownik musi porównywać kilka rzeczy na raz, albo robi różnego rodzaju zestawienia, rozliczenia bardzo pomocny będzie drugi monitor. Komfort pracy na dwóch monitorach jest znacznie lepszy i co ważne dla pracodawcy - pracuje się wtedy znacznie wydajniej.

Warto też pomyśleć o odpowiednim zabezpieczeniu peceta, przez kupienie zasilacza awaryjnego UPS, który uchroni nasze dane gdy jeszcze nie zdążyliśmy ich zapisać, a także w ogólnym zakresie zabezpieczy cały komputer przed uszkodzeniem z powodu źle działającej sieci elektrycznej.


Komputer do domu

W przypadku komputera do domu rozumiem sytuację, w której komputer jest używany do słuchania muzyki, oglądania filmów, przeglądania internetu, w małym zakresie pracy biurowej i w małej części używany do gier lub nawet wcale.

Do takich celów wystarczy średniej wydajności 2-3 rdzeniowy procesor, 4 GB RAM i tania karta graficzna lub procesor ze zintegrowana kartą graficzną od AMD. Możemy zastosować zwykły dysk twardy, ale gdy pozwolą na to fundusze warto zainwestować także w oddzielny dysk SSD na system operacyjny (np. 60-128 GB).Komputer dla grafika

Zestaw komputerowy dla grafików musi mieć przede wszystkim dużą ilość pamięci. 8 GB to w tej chwili minimum - najlepiej zainstalować 16 GB RAM-u. Bardzo ważny jest też wydajny procesor - idealnie sprawdzi się tutaj Core i7 4- lub 6-rdzeniowy. Można się też pokusić o lekkie OC procesora.

W ogólności karta graficzna nie ma znaczenia przy takich zestawach. Ale są przypadki, kiedy wart kupić oddzielną, mocną kartę graficzną:

- kiedy programy, które wykorzystuje grafik obsługują akcelerację karty graficznej (np. przez CUDA albo ATI Stream)

- kiedy zastosowanie profesjonalnej karty graficznej spowoduje, że będziemy mieć więcej dostępnych funkcji w programach graficznych

- kiedy grafik (gier komputerowych ) musi sprawdzić płynność animacji na karcie graficznej

- lub kiedy po prostu też lubi sobie czasami pograć ;)


Jeśli chodzi o pamięć masową to dysk SSD nie jest konieczny - można się pokusić o dysk SSD na sam system operacyjny i programy. Grafik wykorzystuje bardzo dużo przestrzeni dyskowej dlatego musi posiadać dysk twardy o dużej pojemności, pewnym minimum teraz jest HDD o pojemności 1 TB, a wskazane byłoby użycie 2-3 TB, żeby nie mieć problemu ze zmieszczeniem materiałów.


 Podsumowanie

Ze względu na zastosowanie naszego przyszłego komputera  priorytety danych podzespołów są zupełnie inne i należy o tym pamiętać zawsze, gdy chcemy komuś złożyć zestaw komputerowy. Przecież nie każdy potrzebuje super wydajnej karty graficznej i najlepszego procesora ;)

4 komentarze:

 1. Według mnie, najpierw powinno się zainwestować w porządny procesor, który wystarczy na długi czas. Będzie on świetną podstawą dla karty graficznej, ponieważ nie będzie jej ograniczał. Wymiana karty graficznej kosztuje mniej niż wymiana całej płyty głównej z procesorem, a kartę można łatwo wymienić. Taki plan jest bardziej logiczny, przynajmniej dla mnie
  ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niezupełnie się z tym zgadzam ;)

   Jeśli chodzi o tzw. ekonomiczny punkt widzenia to lepiej kupić średnią kartę, średni procek i za jakiś czas wymienić całe "bebechy". Np. masz do wydania 2000 zł na "budę". Lepiej wydać 1500 zł, a po roku sprzedać główne podzespoły i dołożyć te 500 zł, które zostawiłeś. Da to o wiele lepszy efekt niż jakbyś od razu wydał 2000 zł ;)

   Natomiast jeśli ktoś ma nadmiar pieniędzy to oczywiście warto kupić wydajny procesor. W innym przypadku wystarczy średniak, np. czterordzeniowy tani procesor wystarczy nam na długi czas, a nie kosztuje dużo.

   Usuń
 2. Mój komputer jest typowo do użytkowania a domu, toteż nie mam wielkich wymagań.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jaki jest kontekst twojej wypowiedzi? Bo w tym momencie nie widzę w niej sensu.

   Usuń