10 marca 2012

Test bezprzewodowego zestawu myszki i klawiatury Microsoft Wireless Desktop 800

Poszukiwałem prostej i dobrze wykonanej klawiatury bezprzewodowej w cenie do 100 zł. Przeglądając różne oferty powiększyłem nawet budżet do 150 zł.

Niestety spora część klawiatur posiada mały, "pionowy" klawisz enter, co jest dla mnie dyskwalifikacją jeśli chodzi o klawiaturę. Ja muszę mieć enter obok klawisza ' (apostrof) - wtedy wygodniej się pisze (wystarczy mały palec u prawej ręki przesunąć lekko w prawo).

Biorąc pod uwagę powyższy fakt niewiele modeli spełniało moje oczekiwania (o zgrozo - nawet w klawiaturach Logitech na pudełku jest inny enter, a na klawiaturze inny!). Poszerzyłem więc zakres poszukiwań o zestawy myszy i klawiatury (najwyżej myszki bym nie używał, albo leżałaby jako zapasowa).

I ku mojemu zdziwieniu bardzo ciekawą ofertę posiada Microsoft. Jego klawiatury są bardzo wygodne i co najważniejsze z poprawnym dla mnie enterem! Postanowiłem zakupić jeden z prostszych zestawów MS Wireless Desktop 800. Zapraszam do lektury recenzji tego sprzętu ;)


PARAMETRY TECHNICZNE


Odbiornik bezprzewodowy Odbiornik bezprzewodowy USB 2,4 GHz
Wymiary myszki / klawiatury 7x11,3x4 cm / 7x11,3x4 cm
Waga myszki / klawiatury 115 g / 570 g (już z bateriami)
Kolor Czarny
Maksymalna odległość działania       Do 9 m
Technika wykrywania ruchu optyczna
Liczba przycisków mysy 3
Próbkowanie myszy 125 - 500 Hz
Rozdzielczość myszy 1000 dpi
Cechy myszy Rolka (2 kierunki), wyłącznik, chowany odbiornik
Interfejs 1 x USB - 4-pin USB typ A
Zasilanie myszki / klawiatury 2x AA / 2x AAA
 WYGLĄDMyszka prezentuje się zwyczajnie, niczym szczególnym się nie wyróżnia.
Wiem, jest wiele myszek, które wyglądają lepiej i są wygodniejsze, ale na szczęście zależało mi tylko na klawiaturze ;) Komputerowym zapaleńcom polecam raczej lepsze myszki.
 Klawiatura wygląda już znacznie lepiej i może się podobać wielu osobom.
Klawiatura jest czarnego koloru z białym spodem. Mankamentem jest to, że góra klawiatury jest błyszcząca, przez co szybko widać na niej kurz.


Dołączony nadajnik bluetooth jest bardzo małych rozmiarów, co na pewno docenią osoby korzystające z laptopa.

STEROWNIKI


Ku uciesze recenzentowi do zestawu nie dołączono żadnych sterowników, bo nie są potrzebne ;)


TESTY

 
Mysz ma na prawdę wysoką czułość. Początkowo może być ciężko, żeby się do tego przyzwyczaić, ale po pewnym czasie na pewno zostanie to docenione (przy wyższej czułości wykonuje się dużo mniejsze ruchy myszką). Poniżej prezentuję wyniki przeprowadzonych testów.


Przed przystąpieniem do testów wyłączyłem opcję programowego zwiększania precyzji myszki w Windows.


Interpolacja:

Test przeprowadzony został w VMouse Benchmark, zgodnie z instrukcją autora. Polegał na przytrzymaniu przycisku myszy w połączeniu ze spokojnym poziomym lub pionowym ruchem.


Test wykazał, że myszka nie dodaje jeden piksel ruchu na każde "przebyte" cztery (interpolacja 4+1).


Częstotliwość próbkowania:

Program Mouse Rate Checker pozwala sprawdzić z jaką częstotliwością pobierane są dane z myszki. Im większa wartość tym precyzja urządzenia jest większa.


Wynik to 125 Hz, co odpowiada opóźnieniu na poziomie 8 ms. Jest to standardowa wartość dla tanich myszek. Przy takiej częstotliwości mysz nadaje się raczej do biura lub dla osób, które nie grają na komputerze.

Akceleracja:

Sprawdziłem, czy myszka nie posiada akceleracji dwoma sposobami:

1. na pulpicie Windows, ustawiłem myszkę na konkretnej ikonie, przesunąłem szybko myszkę o 0,5", a następnie powoli wracałem, też przesuwając się o 0,5".
2. Ten sam test, ale w grze Risen, czyli w grze ustawiłem widok na pewien obiekt, przesunąłem szybko myszkę o 0,5", a potem wróciłem, przesuwając o 0,5".

Wynik był bardzo zadowalający, kursor myszki wracał mniej więcej w okolice początkowej pozycji, a w grze do pierwotnego widoku. Efekt akceleracji więc nie występuje w tym modelu.


Rozdzielczość:

Test na rozdzielczość wykonany został w programie Vmouse Benchmark, przeprowadzony zgodnie z instrukcją autora. Polegał na kliknięciu myszką w odpowiedniej zakładce benchmarka, przesunięciu myszki o 1", 0,5" lub 0,25" i kliknięciu drugi raz. W programie pokazuje się wynik mierzony w dpi (jako odległość na osi X między punktem początkowym, a końcowym pomiaru).Wynik testu wskazuje na zbliżoną wartość DPI do podanej przez producenta.Zasięg:

Producent podaje, że myszka powinna działać do 9 metrów od nadajnika. Niestety nie mam warunków, aby to sprawdzić. Jednak z odległości 6 metrów przez ścianę myszka i klawiatura działa bez zarzutu.


Klawiatura:

Klawisze chodzą cicho i miękko - przy pisaniu na pewno nie będziemy hałasować. Pisanie na niej jest bardzo wygodne i bezproblemowe.


PODSUMOWANIE


       Uważam, że pieniądze przeznaczone na ten zestaw zostały dobrze wydane. Pomijam kwestię słabej myszki - ta wielu osobom nie przypadnie do gustu. Jednak z klawiatury jestem bardzo zadowolony - jest świetna.

Jeśli zależy Ci po prostu na zwykłym zestawie bezprzewodowym lub zależy ci tylko na dobrej klawiaturze to ten zestaw jest dla Ciebie. Jeśli jednak szukasz również myszki do grania to odpuść sobie kupno tej pary lub kup oddzielnie dobrej jakości "gryzonia".


Plusy:

+  względnie niska cena zestawu
+  "dobry" klawisz enter
+  dobry wygląd klawiatury
+  miękkie i ciche klawisze
+  dobry zasięg zestawu
+  brak efektu akceleracji w myszce


Minusy:

- raczej słaby wygląd myszki
- słaba czułość i częstotliwość próbkowania myszki
- ciężko zadbać o estetykę klawiatury przy błyszczącej obudowie
- brak wskaźników Caps Lock, Num Lock i Scroll Lock na klawiaturze
- brak przerw miedzy F4/F5 i F8/F9 na klawiaturze

20 komentarzy:

 1. Świetny wpis, zauważyłem, że dość regularnie wydajesz posty. To dobrze, bo nie znudzisz czytającego i zawsze będzie coś do przeczytania.
  Zapraszam na mój blog http://pcholikblog.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 2. Witam,proszę o pomoc. Mam ten zestaw klawiatura+mysz. Mysz działa bez zarzutu a klawiatura przestała, baterię wymieniłam. Stało się tak po sprzątania, podczas wycierania jej zauważyłam ogacając diodę w prawym dolnym rogu .Po załączeniu komputera już nie działała.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To dioda od niskiego stanu baterii. O ile na pewno włożyłaś nowe baterie to powinno być ok.

   Sprawdź, czy na pewno włożyłaś je z właściwą polaryzacją (+/-) i czy jest prawidłowo podłączony nadajnik bluetooth (możesz też spróbować go ponownie podłączyć).

   A i to nie możliwe, że się popsuło od czyszczenia - to czysty przypadek.

   Jeśli nic nie pomoże to trzeba iść do sklepu i oddać na gwarancję. A sama myszka działa?

   Usuń
 3. Czy mógłby ktoś napisać jak często wymienia się baterię i klawiaturze i myszce???

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety rzadko korzystam z tej klawiatury (tylko jak podłączam TV pod kompa), a z myszki nie korzystam w ogóle (mam lepszego A4Tech). Nie mogę się więc obiektywnie wypowiedzieć na ten temat.

   Usuń
 4. Baterie z klawiatury wytrzymały mi ponad 1,5 roku, przy całkiem intensywnym użytkowaniu, natomiast w przypadku myszki można liczyć na 3-4 miesiące.

  OdpowiedzUsuń
 5. Klawiatura ma jedną drobną wadę - brak przerwy między panelami klawiszy co powoduje (w moim przypadku) np wciśnięcie przypadkowo 0 zamiast strzałki w prawo lub \ zamiast Delete. I trochę brak wskaźnika włączonego Caps Lock'a

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Od niedawna użytkuję tę klawiaturę regularnie (wcześniej używałem jej do sporadycznego grania przy TV) i dopisałem dwie wady do artykułu.

   Faktycznie brak wskaźnika, np. Caps Locka doskwiera, a brak "przerw" między klawiszami jest irytujący tylko przy klawiszach funkcyjnych. Nie miałem ani razu problemu z \ i del albo strzałką w prawo i Num0.

   Usuń
 6. Witam serdecznie,

  Czy może ktoś mi napisać czy można do tej klawiatury używac bezprzewodową mysz np firmy A4TECH (podobno ma więcej funkcji - klawiszy), jeśli tak, to jak to podłączyć? :) Ja się nie znam, a męczy się z tym moje dziecko 10 letnie :)

  dziękuję z góry za pomoc
  Ela

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak najbardziej można używać każdej myszki bezprzewodowej przy tej klawiaturze (co np. ja robię ;) ), ale nie można jej podpiąć pot ten sam odbiornik. Trzeba po prostu użyć 2 różnych odbiorników - jeden dla myszki, drugi dla klawiatury.

   Usuń
 7. Przepraszam że pytam jako laik i zadaje zapewne tendencyjne pytania, ale jaki to odbiiornik? i jak to zrobić? :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak to jak? Normalnie :P

   Jak kupuje się bezprzewodową myszkę lub klawiaturę to jest nadajnik (np. myszka) i odbiornik (np. na USB), które komunikują się ze sobą radiowo albo przez bluetooth/wifi.

   Po prostu każde z urządzeń powinno być podłączone swoim odbiornikiem do komputera.

   To tak jakbyś podłączyła myszkę kablem, tylko że jest niewidoczny, ale wtyczka do komputera musi być podłączona ;)

   Usuń
 8. ok, spróbuję i dam znać. dzięki ;)

  OdpowiedzUsuń
 9. Bardzo interesuje mnie ta klawiatura. Napisałeś, że działa przez ścianę. Mieszkam w starym budownictwie i grubość ściany wynosi około 25 cm. Czy ściana tej grubości nie zatrzyma sygnału?. Odległość od komputera około 5 m + grubość ściany.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A na cholerę Ci mysz za ścianą? Ja podałem to tutaj tylko jako ciekawostkę.

   Usuń
 10. czy są same madajniki usb do klawiatury i myszy wiereless 800 ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nadajnikiem jest właśnie owa mysz/klawiatura.

   Usuń
 11. witam, mam taki problem bo myszka z zestawu windows wireless 800 deskop nie działa, klawiatura działa normalnie a myszka nic, prubowałem wszystkiego i nic , mozecie cos pomuc ?

  OdpowiedzUsuń
 12. A ja mam problem z tą klawiaturą. Wlozylam baterie, podlaczylam odbiornik. Myszka działa, a klawiatura nie i nie mam pojecia dlaczego. Komputer mi mowi, ze sprzęt działa prawidłowo. Nie wiem, co się dzieje

  OdpowiedzUsuń
 13. chętnie kupie nadajnik do tej klawiatury i myszki, jeżeli ktoś posiada taki na sprzedaż to proszę pisać roztworek121@o2.pl

  OdpowiedzUsuń