3 grudnia 2012

Wydajność SSD Samsung 830 128 GB jako dysk systemowy - krótki test

W tej publikacji prezentuję wyniki testów dysku SSD Samsung 830 128 GB (120 GB), na którym pracuje system operacyjny. Nie będę prezentował wyglądu, ani suchych danych technicznych - liczy się tylko realna wydajność.


PLATFORMA TESTOWA

Wszystkie testy zostały wykonane na laptopie Samsung 550P5C z procesorem Core i7-3610QM, 8 GB RAM, Samsung 830 128 GB SSD i systemem operacyjnym Windows 7 64-bit.


TESTY

Zaczniemy od sprawdzenia wydajności kopiowania plików z SSD na SSD (kopiowanie w ramach tego samego dysku).


Kopiowanie plików [s]
mniej = lepiej


Co tu dużo mówić kopiowanie jest na prawdę szybkie :) Nie stracimy dużo życia na czekaniu, aż pliki się skopiują.Wyniki w CrystalDiskMark prezentują się nieźle, zapis i odczyt sekwencyjny zadowoli nawet wybrednych. Można też zauważyć bardzo dobry rezultat dla losowego odczytu plików 4 kB.Według programu HD Tach dysk odznacza się sekwencyjnym odczytem na poziomie 356 MB/s MB/s. Losowy czas dostępu do pliku to tylko 0,1 ms. Przy tym użycie procesora podczas pracy jest bardzo niskie (ok. 2%).


Do powyższych wyników dodam tylko, że system uruchamia się 7-9 sekund, a z hibernacji wstaje w 1-2 sekundy.


PODSUMOWANIE

Myślę, że Samsunga 830 jako dysk systemowy mogę polecić każdemu. Obecna cena ok. 400 zł jest całkiem przystępna, biorąc pod uwagę bardzo dobrą wydajność i małą awaryjność (wg. opinii internetowych) tego dysku.


Plusy:
Minusy:
+ bardzo dobra wydajność odczytu i zapisu
+ bardzo dobry czas dostępu do danych
- w tym momencie chyba żadne :)


p.s. jeśli chcecie, żebym dołożył jakieś konkretne testy to jestem otwarty na propozycje ;)

2 komentarze:

  1. Tak z ciekawości zapytam czy ("system uruchamia się 7-9 sekund") to świeży system tuż po zainstalowaniu?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie jest to świeży system, użytkuję go codziennie w pracy od kilku miesięcy. Myślę więc, że jest to wartość, która jest w jakiś sposób reprezentatywna.

      Usuń