Część z nas na pewnym etapie korzystania z komputera chce wyposażyć się w mysz bezprzewodową, aby zwiększyć komfort pracy. Wybór nie jest prosty, na rynku jest wiele modeli od taniutkich za 30-50 zł po modele za 200-300 zł i więcej. W tym artykule przedstawiam recenzję myszki A4-Tech XG-760 z nadajnikiem bluetooth.
PARAMETRY TECHNICZNE
Odbiornik bezprzewodowy | Odbiornik bezprzewodowy USB 2,4 GHz |
Wymiary myszki | 7 x 11,3 x 4 cm |
Waga | 352 g |
Kolor | Czarny |
Maksymalna odległość działania | Do 20 m |
Technika wykrywania ruchu | Laserowa |
Liczba przycisków | 7 |
Próbkowanie | 125 - 500 Hz |
Rozdzielczość | 100 - 3200 dpi |
Cechy | Rolka (4 kierunki), przełączanie rozdzielczości, funkcja automatycznego uśpienia,akceleracja do 30 G |
Interfejs | 1 x USB - 4-pin USB typ A |
Dołączone przewody | 1 x przedluzacz kabla USB - zewnętrzna |
Zasilanie | 2x AA |
WYGLĄD
Myszka może nie prezentuje się jakoś rewelacyjnie, ale może się podobać. Praktycznie cała jest pokryta czarną szorstką powłoką, a jej kształt całkiem dobrze przylega do dłoni.
Oprócz standardowego prawego, lewego przycisku i rolki na myszce są też dwa przyciski z lewej strony, przycisk 3x-Fire (potrójne kliknięcie za jednym razem) oraz przycisk do sprzętowej zmiany rozdzielczości (lub trybu myszki).
Profil myszki jest lekko wygięty w prawą stronę. Osobiście wolałbym
odwrotny zabieg, ale jak się okazało nie przeszkadza to w użytkowaniu.
Dołączony nadajnik bluetooth jest naprawdę niewielkich rozmiarów, co na pewno docenią osoby korzystające z laptopa.
Ciekawym dodatkiem jest przedłużka do USB, dzięki czemu przy podłączaniu nadajnika nie trzeba będzie zaglądać do tyłu obudowy (jeśli brakuje wejść z przodu).
STEROWNIKI
Każdy z przycisków można zaprogramować w dołączonym oprogramowaniu Oscar Mouse Editor. Mysz może pracować w 5 trybach, dla każdego można ustalić inne próbkowanie (125, 250, 500 Hz), rozdzielczość (100-3200 dpi) oraz przypisanie akcji do konkretnego przycisku.
Dla każdego z trybów można zmienić nazwę na taką, która będzie dla nas rozpoznawalna (przy użyciu przycisku do zmiany profilu na ekranie pojawia się na chwilę informacja o wybranym trybie).
W edytorze przycisków możliwe jest także przypisanie makra, czyli odtworzenie sekwencji zdarzeń, które zostaną wykonane (przez co często wykonywane czynności będą zabierać mniej czasu).
TESTY
Mysz ma na prawdę wysoką czułość. Początkowo może być ciężko, żeby się do tego przyzwyczaić, ale po pewnym czasie na pewno zostanie to docenione (przy wyższej czułości wykonuje się dużo mniejsze ruchy myszką). Poniżej prezentuję wyniki przeprowadzonych testów.
Przed przystąpieniem do testów wyłączyłem opcję programowego zwiększania precyzji myszki w Windows.
Interpolacja:
Test przeprowadzony został w VMouse Benchmark, zgodnie z instrukcją autora. Polegał na przytrzymaniu przycisku myszy w połączeniu ze spokojnym poziomym lub pionowym ruchem.
Test wykazał, że myszka nie dodaje pikseli do ruchu, co jest bardzo oczekiwaną cechą wśród myszek.
Częstotliwość próbkowania:
Program Mouse Rate Checker pozwala sprawdzić z jaką częstotliwością pobierane są dane z myszki. Im większa wartość tym precyzja urządzenia jest większa.
Wynik ok. 500 Hz, co odpowiada opóźnieniu na poziomie 2 ms. Jest to wystarczająco dobra wartość do komfortowego grania, choć dużo droższe myszki mają częstotliwość nawet 2x większą.
Akceleracja:
Sprawdziłem, czy myszka nie posiada akceleracji dwoma sposobami:
1. na pulpicie Windows, ustawiłem myszkę na konkretnej ikonie,
przesunąłem szybko myszkę o 0,5", a następnie powoli wracałem, też
przesuwając się o 0,5".
2. Ten sam test, ale w grze Risen, czyli w grze ustawiłem widok na
pewien obiekt, przesunąłem szybko myszkę o 0,5", a potem wróciłem,
przesuwając o 0,5".
Wynik był bardzo zadowalający, kursor myszki wracał mniej więcej w okolice początkowej pozycji, a w grze do pierwotnego widoku. Można zauważyć przebytą minimalnie mniejszą drogę przy szybkim ruchu myszką w stosunku do wolnego ruchu. Oznacza to, że myszka posiada minimalny efekt akceleracji, który jednak nie powinien być odczuwalny podczas normalnego użytkowania.
Rozdzielczość:
Test na rozdzielczość wykonany został w programie Vmouse Benchmark,
przeprowadzony zgodnie z instrukcją autora. Polegał na kliknięciu
myszką w odpowiedniej zakładce benchmarka, przesunięciu myszki o 1",
0,5" lub 0,25" i kliknięciu drugi raz. W programie pokazuje się wynik
mierzony w dpi (jako odległość na osi X między punktem początkowym, a końcowym pomiaru). Z wielu dostępnych trybów wybrałem pięć:
400 dpi:
1000 dpi:
1600 dpi:
2400 dpi:
3200 dpi:
W każdym z wybranych trybów myszka odznaczała się zbliżoną wartością dpi do deklarowanej.
Zasięg:
Producent podaje, że myszka powinna działać do 20 metrów od nadajnika. Niestety nie mam warunków, aby to sprawdzić. Jednak z odległości 6 metrów przez ścianę myszka działa bez zarzutu.
PODSUMOWANIE
A4-Tech XG-760 przeszedł wszystkie testy z niezłym wynikiem. Jest to optymalny wybór myszki bezprzewodowej do 100zł, można ją nawet porównać do dużo droższych myszek. Większość osób nie będzie potrzebowała lepszego modelu. Z uwagi na swoją cenę można tę myszkę polecić prawie każdemu (prawie bo maniacy posiadania wszystkiego "naj" pewnie nie będą zadowoleni ;) ).
Plusy:
+ niska cena
+ dobra jakość w stosunku do ceny
+ dobra ergonomia
+ możliwość programowania przycisków
+ możliwość programowania przycisków
+ sprzętowa zmiana czułości myszki
+ działa na każdej powierzchni
+ bardzo dobry zasięg nadajnika
Minusy:
- szorstka w dotyku
Bardzo ciekawa mysz. Wszedłem w jej posiadanie jakieś 1,5 godziny temu i jestem miło zaskoczony. Czuję jednak jak ciąży mi w dłoni po przesiadce z przewodowej myszy.
OdpowiedzUsuńFakt, jest trochę cięższa niż ta na kablu, ale nie jest to jakoś szczególnie dokuczliwe. Człowiek się do wszystkiego przyzwyczai. Coś za coś ;)
UsuńCiekawa propozycja. Korzystam z X-750 Extra Fire i jestem super zadowolony, jednak do laptopa rozglądam się właśnie za czymś bezprzewodowym. Rozumiem, że w laptopie da się ją spiąć z wbudowanym czytnikiem bluetooth i nie ma konieczności zapychania portu USB dołączonym?
OdpowiedzUsuńJa też korzystam z X-750 na desktopie, ale w wersji BF. Jeśli odpowiada ci ta mysz to z XG-760 też będziesz zadowolony. No chyba, że będzie ci przeszkadzać chropowata powierzchnia myszy.
UsuńCo do BT to musisz poszukać, ale myślę, że to raczej nie zadziała.
co z poborem pradu, ile razy w miesiacu trzeba wymieniac baterie
OdpowiedzUsuńNie mogę na to konkretnie odpowiedzieć. Rzadko z niej korzystam (tylko jak przełączam widok na TV) i od kiedy ją kupiłem jeszcze baterii nie musiałem zmieniać.
Usuńp.s. Jest takie coś w polskim języku jak znak zapytania, a wygląda on tak: ?
Używa się go na końcu zdania, gdy się zadaje pytanie.
to pardon, ale skoro z niej nie korzystasz na jakiej podstawie piszesz recenzję wypisując jeszcze, że jest to mysz "dla graczy"
UsuńTej yszki akurat nie miałem, ale właśnie dzięki takim apostołom jak Ty zakupiłem x747, który się okazał niedorobioną chińszczyzną, potem kupiłem jakąś x7, okazało się, że.. wylatają z niej baterie i przestają łączyć.
Jak to mówią-chytry płaci dwa razy. Osobiście polecam raczej kupić tanią myszkę jakiejś renomowanej firmy, a nie jakiś crap noname.
Widać masz chyba jakąś urazę do znaku zapytania, bo w ogóle go nie używasz :P
UsuńA gdzie napisałem, że z niej nie korzystam? Owszem korzystam, ale dużo rzadziej niż z mojej drugiej myszki (A4 Tech X-750BF, która spisuje się wyśmienicie od 5 lat). Recenzję napisałem po kilkutygodniowym korzystaniu z tej myszki i sprawdziłem ją w różnych sytuacjach (w grach też) i przetestowałem w specjalnym oprogramowaniu. Wiem jak testować myszki i wiem, że recenzja przeze mnie przedstawiona jest dobrze zrobiona.
Nie testowałem X747, więc nie wiem jak z jej jakością, u każdego producenta może się trafić szrot, nie tylko w "tanich markach".
To już druga laserowa myszka od tego producenta i jak na razie się na tych myszkach nie zawiodłem. Jeśli trafiłeś na wadliwy egzemplarz to trzeba go było po prostu zareklamować.
użytkuje ją od pół roku i faktycznie jest świetna tylko poważnym minusem jest to że wpier*ala baterie jak poje*ana :/
OdpowiedzUsuńTo na ile wystarczą baterie? Na miesiąc? I używasz baterii alkalicznych?
UsuńWitam, ja rownierz jestem uzrytkownikiem tej myszki od roku i powiem tylko tyle - zawiodlem sie pierwszy raz na firmie a4tech- jak to jeden z przedmowcow zauwazyl - wpiernicza bateria jak powalona a probowalem tyle rodzajow, ze juz nie pamietam, lacznie z najdrozszymi duracelami i energizer (czy jak to sie pisze), wkoncu mam ladowarke i dobre japonskie akumulatorki - 2 pary. drugikm minusem jest tracenie lacznosci - tak jakby ona sie w trakcie gry usypiala, np. bieglem prosto rozgladajac sie po budynkach i nagle przestala reagowac, dopiero szybkie poruszenie na boki ja wzbudzalo. Jako, ze byl to prezent kupiony i nie dostalem paragonu - nie mailem podstawy jej reklamowac. kolejny minus byl taki, ze jak gralem w BF3 i chcialem zmienic rozdzielczosc to minimalizowalo mi gre, by pokazac okno dialogowe (oczywiscie w grze juz bylem martwy) - jedynym lekarstwem na ta przypadlosc bylo odinstalowanie oryginalnego oprograsmowania do niej - automatyczny windows sobie idealnie poradzil. i 4 wada to jest zasieg - mam wyciagniety przedluzacz z usb i po lini prostej do myszki ma jakies 40 cm a jednak tracila zasieg. teraz przeprosze sie z kablami, ktorych nie znosze i wroce do przewodowej myszki. a jedyny plus jaki widze to wlasnie ta chropowatosc, ze sie myszka nie slizga i ergonomia - idealnie pasuje do mojej dloni
OdpowiedzUsuńCo do trzymania na baterii to czy wyłączacie myszkę gdy jej nie używacie (po wyłączeniu kompa)? To znacznie wydłuża czas pracy bez zmiany baterii.
UsuńPo co kupować baterie do myszki? Nie lepiej zainwestować w akumulatorki, które się stosuje wymiennie z innymi gadżetami? Pilotem, szczoteczką do zębów, aparatem fotograficznym i innymi takimi? Nie ma potrzeby narzekania na baterie wtedy ;) Ja mam ustawioną częstotliwość odświeżania danych na 250Hz i akumulatorki o pojemności 2050mAh starczają mi na około 2 miesiące użytkowania - do tego mam ustawiony tryb wybudzenia z 'uśpienia' po kliknięciu - po jakimś czasie ten tryb się sam włączy i nie muszę pstrykać przełącznikiem na off przy zakończeniu korzystania :).
OdpowiedzUsuńKorzystam z myszki od prawie dwóch lat i jestem z niej niesamowicie zadowolony, miła w dotyku w odróżnieniu od tych wszystkich oślizgłych wężopodobnych, waga prawie idealna - mogłaby być trochę cięższa ale trudno ... 'jedzie' po każdej prawie powierzchni bez problemów, ach cudeńko :D
Świetna mysz zarówno dla graczy jak i dla zwykłych użytkowników
OdpowiedzUsuń