13 sierpnia 2012

Test Pendrive'a SuperTalent Pico USB Drive 16 GB

Na pewno wielu z nas zastanawia się nad kupnem nowego pendrive'a. Ja za namową znajomego zdecydowałem, że kupię przenośną pamięć firmy SuperTalent, a konkretnie model Pico USB Drive 16 GB. Zdecydowała, deklarowana przez znajomego, trwałość tego modelu.


OPAKOWANIE I JEGO ZAWARTOŚĆW niewielkim opakowaniu znajdziemy pendrive'a i metalowy łańcuszek, za pomocą którego można go zamocować np. do pęku kluczy.BLIŻSZE SPOJRZENIE


Poniżej przedstawiam kilka zdjęć Pico USB Drive. Pendrive prezentuje się całkiem nieźle, metalowa, błyszcząca obudowa sprawia, że wygląda stylowo.
PLATFORMA TESTOWA

Wszystkie testy zostały wykonane na laptopie Samsung 550P5C z procesorem Core i7-3610QM, 8 GB RAM, Samsung 530 128 GB SSD i systemem operacyjnym Windows 7 64-bit.


TESTY

Zaczniemy od sprawdzenia wydajności kopiowania plików z i na pendrive'a.


Kopiowanie plików [s]
mniej = lepiej


Wyniki są całkiem niezłe. Zapis na pendrive w zależności od plików wahał się od 4 do 8 MB/s, a odczyt od 18 do 22 MB/s. W przypadku małych plików odczyt wyniósł nawet 77 MB/s (skopiowanie 154 MB w 2 sekundy, kontroler USB 3.0).Wyniki odczytu w CrystalDiskMark prezentują się nieźle (nawet do 25 MB/s), zapis sekwencyjny też. Ale przy losowym zapisie małych pakietów danych transfer drastycznie spada (do 0,18-0,25 MB/s).Według programu HD Tach pendrive odznacza się sekwencyjnym odczytem na poziomie 27 MB/s. Losowy czas dostępu do pliku to tylko 1,1 ms. Przy tym użycie procesora podczas pracy jest bardzo niskie (ok. 1%).


PODSUMOWANIE

Pico USB Drive 16 GB kosztuje ok. 50 zł. Jest trochę droższy od tanich modeli o podobnej pojemności, ale oferuje od nich lepsze transfery i znacznie lepszą wytrzymałość (dzięki metalowej obudowie). Dodatkowo ten model jest wodoodporny. Myślę, że mój znajomy dobrze mi podpowiedział i ten pendrive będzie się dobrze sprawował.


Plusy:
Minusy:
+ metalowa, wodoodporna obudowa
+ małe rozmiary
+ dobra wydajność odczytu
- słabe wyniki losowego zapisu małych plików

6 komentarzy:

 1. Bardzo sympatyczny pendrive. Sporo tego typu urządzeń na rynku i niedawno nosiłem się z zakupem. Dziękuję za tą recenzję. Rozwiała ona mój problem z wyborem.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Znajomy, który mi go polecił powiedział, że przytrzasnął go w drzwiach i nadal działa ;)

   Usuń
 2. sprawdzałeś czy faktycznie jest wodoodporny? Na drugim zdjęciu w akapicie "Bliższe spojrzenie" widać u góry szparę między srebrną obudową a czarnym plastikiem ze stykami. Ostatnio kupiłem identyczny model i mam taką samą szparę. Miałem wcześniej wersję 8GB ściągniętą kilka lat temu z USA (niestety zgubiłem) i nie dość że była w pudełku to nie miała takiej szpary. Napis 16GB też nie jest równy stąd mam pewne podejrzenia co do autentyczności.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie sprawdzałem wodoodporności - nie widzę takiej potrzeby ;)

   Usuń
 3. 154Mb w 2sek? Nie, to byly pliki zbuforowane.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie 154 Mb, a 154 MB i tak - trwało to tylko 2 sekundy. Test powtarzałem wielokrotnie i zawsze otrzymywałem taki sam wynik.

   Usuń